14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günü ile diyabete olan farkındalığın artması ve insanların günümüzde hızla artan diyabet hastalığına karşı bilinçlenmesi hedeflenmiştir. Uluslararası Diyabet Federasyonu ile Dünya Sağlık Örgütünün, 1991 yılında ortak çalışmaları ile verdiği öneride 14 Kasım tarihinin tüm dünyada “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanmasını istemiştir. 1921 yılında insülin hormonunu bulan ünlü tıp doktoru Frederick Banting’in diyabet hastalığına katkılarından dolayı doğum günü tarihi olan 14 Kasım’ı “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” olarak tüm dünyada çeşitli etkinlikler ile kutlanmaya başlandı.

Diyabete Karşı Bilinçlenelim

Diyabetli sayısı dünyada her geçtiğimiz gün hızla artmasına rağmen diyabetli hastaların yarısı hasta olduğunun farkında bile olmuyorlar. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya üzerinde her 6 saniyede bir kişi diyabet hastalığı yüzünden hayatını kaybetmekte ve yılda 2.1 milyon gibi ciddi sayıda ölüme neden olmaktadır. Dünyada sağlık harcamalarının yaklaşık yüzde 12’si diyabet hastalığı için kullanılmaktadır. Bu da aslında diyabetin ne kadar ciddi boyutlara geldiğini herkese göstermektedir. Diyabet kalp krizi, körlük, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların en büyük nedenleri arasında gösteriliyor. Diyabet kadın ölümleri arasında dokuzuncu ölüm nedeni olmakla birlikte dünya genelinde doğan her 7 çocuktan 1 tanesi gestasyonel diyabetten etkilenmektedir.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü, diyabet hastalığına karşı mücadelenin en iyi yolunun, diyabet hastalığını tanımaktan geçtiğini her yıl tüm dünyada yapılan etkinliklerle insanlara göstermektedir.

Dünya Diyabet Günü, diyabet hastalığına karşı insanların farkındalığını artırmayı amaçlamaktadır.

Son olarak Sezeryan Doğumun Zararları Nelerdir? isimli konumuzda Sezeryan Doğum ile ilgili bilgi verdik.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.