Doğumdan Sonra İlk Adet Ne Zaman Olur?

doğumdan sonra ilk adet ne zaman olur

Doğumdan Sonra İlk Adet Ne Zaman Olur

Doğumdan sonra ilk adet ne zaman olur sorusu tüm hamile kadınları yakından ilgilendirir. Kadınların vücut yapısı, gebelik dönemine hazır şekilde yaratılmıştır. Menopoza girinceye kadar kadınlar düzenli aralıklarla adet olurlar. Bu zaman dilimi sürecinde kadınlar ortalama 3 ile 6 gün arası adet kanaması geçirirler. Bu düzenli gelişme, kadınların iki döneminde değişiklik gösterebilir. Gebelik ve emzirme dönemleri.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki; bebeğinizi dünyaya getirdikten hemen sonra adet kanaması olmayabilir. Öte yandan bazı kadınlarda 6 hafta, bazılarında ise 1 yıldan daha uzun süre adet kanaması görülebiliyor.

Gebelik döneminde gebeliğiniz süresince adet görmemeniz gerekmektedir. Eğer adet kanamasına benzer kanamalarınız olduğu takdirde derhal doktorunuza başvurmanız gerekir. Doğumdan sonra ilk adet ne zaman olur sorusunun cevabıise, bünyenizin toparlanıp eski rutinin yakalayarak hormonlarınızın tekrar faaliyete geçmesiyle birlikte olacaktır. Eğer bebeğinizi emzirmiyorsanız, adet kanamanız muhtemelen doğumdan 2 hafta sonra başlayacaktır.  Ancak ilk adet dönemleriniz düzensizlik gösterecektir.

Sezaryen ve normal doğum sonrası adet kanamaları fark etmez. Hormonların eski haline gelme süreci ve yumurtlama süreci benzerdir. İki farklı doğum sisteminde de adet aynı zamanda başlar.

Doğumdan sonra ilk adet ne zaman olur derseniz; metabolizmadaki hormonal salgılar hamile kalmadan önceki döneme benzemeye başladığında bu durum görülür. Şiddetli kasık ağrısı çekerek adet süreci başlayan da vardır, ağrısı olmadan başlayanda. İlk adet genellikle 3 ile 5 gün arası sürmektedir. Eğer, 10 günü geçen adet kanaması ve aşırı derecede kanama olduğu takdirde doktorunuza başvurmanız gerekir. Kesinlikle adetin daha erken başlaması için ilaç kullanmamalısınız. Çünkü emziren kadınların ilaç kullanması sağlık açısından doğru bulunmamaktadır.

Son olarak Doğumdan Sonra Ne zaman İlişkiye Girilir? isimli yazımızda, doğum sonrası cinsel ilişki hakkında bilgi verdik.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.