Doğumdan Sonra Ne zaman İlişkiye Girilir?

Doğumdan Sonra Ne zaman İlişkiye Girilir

Doğumdan Sonra Ne zaman İlişkiye Girilir?

Doğumdan sonra ne zaman ilişkiye girilir sorusuna verilecek en uygun cevap lohusalık döneminden sonra olacaktır. Yani ilk 6 hafta ilişkiye girmek yasaktır. İster sezaryen doğum olsun, ister normal doğum bu 6 haftalık süreç değişmemektedir. Yine de hamilelik süreci boyunca eşinden ayrı kalarak cinsel ilişkiye girmemeyi tercih eden hamileler olduğu gibi, hamilelik süreci boyunca düzenli bir ilişki hayatı olan kadınlar da vardır. Hamileliğin ilk ve son ayında ilişkiye girilmesi her ne kadar önerilmese de, yine de doktorunuzun kontrolünde girebilirsiniz.

Doğumdan sonra ilişkiye girmenin 6 hafta yasak olmasının sebebi ise genital organınızın ve hormanal dengenizin kendi kendini toparlamasıdır.  Doğum esnasında yırtık oluşmuşsa bunların iyileşmesi için en az 6 hafta beklenmelidir.

6 hafta sonunda, ilk doktor muayenesi sonucunda her şey yolundaysa doğumdan sonra ne zaman ilişkiye girilir sorusuna eşinizle beraber karar verebilirsiniz. Unutmamalısınız ki, cinsel ilişki esnasında iki tarafında mutlu olması şarttır. Tek taraflı mutluluk asla işe yaramaz. Bedensel ve ruhsal zamanınızı iyi ayarlamalı ve ondan sonra ilişkiye girmelisiniz. Burada en önemli faktör erkeğe düşmektedir. Eşine karşı biraz daha duyarlı davranmalı ve onun korkularını yenmesini sağlamalıdır.

İlişkiye girerken, emziren annelerin vajinalarında gereğinden fazla kuruluk olabilir. Bunun için kayganlaştırıcı jeller kullanılmalıdır. Elbette ki mutlu bir ilişkinin sırrı ön sevişmedir. Doğumdan sonra ne zaman ilişkiye girilir derseniz, metabolizmanın kendini toparladığı ve partnerinizin kendini cinsel birleşmeye hazır hissettiği zaman dilimi doğru andır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.