Gebelikte Diyabet Tedavisi

gebelikte diyabet tedavisi

Gebelikte Diyabet Tedavisi

Gebelikte diyabet tedavisi için asıl amaç açlık kan şekerini 95 mg/dL’nin, birinci tokluk kan şekerini 140 mg/dL’nin ve ikinci saat tokluk kan şekerini 120mg/dL altında tutmaktır. Anne adaylarının gebelikte şekerlerinin yüksek seyretmesi bebek için her zaman bir risk kaynağıdır. Bu yüzden hem annenin hem de bebeğin sağlığı için vakit kayıp etmeden tedaviye geçilmesi gerekir.

Gebelikte Diyabet Tedavisinde Diyet ve İnsülin Tedavisi

Gebelikte diyabet tedavisi için genelde diyet yeterli olmaktadır. Diyetisyenin oluşturduğu diyet programı ile günlük kalori alımı belirli bir düzeyde sabitlenirken şeker alınımında kısıtlanmaya gidilir. Aynı zamanda Doktor ve Fizyoterapistin gebeler için verdiği günlük basit egzersizlerle kan şekeri dengede tutulmaya çalışılır. İki hafta boyunca diyet ve egzersiz tedavisi ile takip edilen açlık ve tokluk kan şekerleri hala istenilen düzeyin çok üstünde ise hiç vakit kaybetmeden insülin tedavisine geçilmesi gerekir. Anne adaylarının diyabet tedavisi için insan insülini kullanırken doktorlar günlük doz alımını 0.7-1 U/kg olarak belirtmektedirler. Ancak bu doz gebenin ihtiyacına göre kişisel olarak düzenlenebilir. Eğer hala gebede açlık ve tokluk kan şekerleri yüksek seyir ediyorsa çoklu insülin tedavisine geçilir. Bu süreçte oral yoldan tablet alımı asla tavsiye edilmez.

Diyabet tedavisine, gebelikte geç kalınmadan başlanması önemlidir. Geç kalınmış bir diyabet tedavi bebekte irileşmeye, erken doğuma, doğum anında bebeğin oksijensiz kalmasına ve akciğer gelişiminin yavaşlaması gibi birçok hastalığa neden olabilir.

 

Son olarak 14 Kasım Dünya Diyabet Günü isimli konumuzda 14 Kasımın önemi hakkında bilgi verdik.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.