Gestasyonel Diyabet Diyeti

Gestasyonel Diyabet Diyeti

Gestasyonel Diyabet Diyeti

Gestasyonel Diyabet Diyeti için alınan kalori değerlerinin annenin özelliklerine göre farklılık gösterir. Anne adaylarının diyabet tanısı konulduğu andaki kilosu, fiziksel aktivitesi ve alışkanlıkları göz önüne alınarak mutlaka doktor ve diyetisyene danışılarak uygulanacak olan diyet belirlenmelidir. Diyeti düzenli uygulayan anne adaylarının %80-85’inde kan şekeri düzeyi normal değerlere geri dönmektedir.

Gestasyonel Diyabet Diyeti Nasıl Olmalı?

Gestasyonel Diyabet tedavisinde doğru karbonhidrat alımı oldukça önemlidir. Kan şekerini dengesizleştiren pirinç, beyaz ekmek, hamur ve şekerli besinler alınması tavsiye edilmez. Bu gıdalar yerine bol miktarda lif, protein ve mineral içeren kepekli ekmek, bulgur ve buğday unundan yapılmış gıdalar daha uygun olmaktadır. Yapılan diyette protein bakımından zengin olan besinlere de mutlaka yer vermeliyiz. Et, süt, balık vb. gibi protein bakımından zengin, kompleks gıdaları aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Aynı zamanda diyet programı ara öğünlerle desteklenmeli ve öğünleri asla atlamamak çok önemlidir. Ara öğünleri atlamak kan şekeri düzeyinde dengesizliğe yol açabilir. Bu yüzden diyet programı günde 3 ara öğüne denk gelecek şekilde meyve, badem, yağsız süt, yoğurt ve yine lifli gıdaların olduğu vitamin ve mineral desteği açısından zengin besinlerce desteklenmelidir.

Gestasyonel Diyabet diyeti sadece besin düzenlenmesi ile yapılmaz. Düzenli bir egzersiz kan şekerini dengede tuttuğu gibi vücuda giren oksijen miktarını da artırır. Bunların yanı sıra günde en az 8 saat düzenli ve kaliteli bir uyku ile birlikte günde 8-12 bardak arası su tüketimi anne ile bebeğine faydalı olacaktır. Anne adayının bol miktarda su alması, vücut hücrelerine ve plasenta içindeki çocuğa besin taşımını oldukça iyi sağlayarak sağlıklı bir hamilelik geçirmesine yardımcı olur.

 

Son olarak Gebelikte Diyabet Tedavisi isimli konumuzda, diyabet tedavisi hakkında bilgi verdik.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.