Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı?

hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı

Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı?

Hamilelik döneminde çiftler arsındaki en hassas konulardan biri cinselliktir. Anne adayı bu yeni duruma adapte olmaya ve vücudunda meydana gelen değişikliklere uyum sağlamaya çalışırken baba adayı da bu duruma nasıl ayak uyduracağını bilemez. Partnerine nasıl destek olacağı konusunda sıkıntılar yaşayabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki konusunda edinilen kulaktan dolma bilgiler çiftleri çelişkiye düşürebilir. En doğru bilgileri doktorunuz size verecektir. Biz de “Hamilelikte cinsel ilişki doğru mu? Hamilelikte cinsel ilişki ne zamanbırakılmalı? Hamilelikte cinsel ilişki ne kadar olmalı? Sakıncaları var mı? Hangi durumlarda cinsel ilişki sakıncalıdır?” gibi en çok merak edilen soruları araştırdık.

Hamilelikte Cinsel İlişki

Normal bir hamilelik yaşıyorsanız, hamileliğin başından sonuna kadar cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz. Hatta düzenli bir cinsel yaşam hamileliği olumlu etkiler. Normal hamileliklerde önemli olan bebeğe baskı yapmayacak pozisyonların seçilmesidir. Bu da sizin deneme yanılma yoluyla tespit edebileceğiniz bir durumdur.

Normal olmayan hamilelikleri açıklamalıyız sanırım:

 • Düşük riskinin olması
 • Erken doğum riskinin olması
 • Nedeni açıklanamayan kanamaların olması
 • Plesantanın rahim azına yerleşmesi
 • Amniyotik sıvı miktarının azalması
 • Zamanından önce kesenin açılması ve suyun gelmesi
 • Çoğul hamilelikler riskli gurubu içerir. Böyle bir durumunuz varsa normal hamilelik yaşamıyorsunuzdur ve cinsel ilişki sizin için sakıncalıdır. Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı sorusuna sizin için cevap her zaman olacaktır. Doktorunuz böyle bir durum varsa mutlaka sizi uyaracak ve cinsel ilişkiyi yasaklayacaktır.

 

Cinsel İlişkide Sakıncalı Durumlar

Bu tip riskleriniz olmadığı halde bazı durumlarda cinsel ilişki sakıncalı olabilir.

 • Kendiliğinde başlayan veya cinsel ilişki sonrası kanamalarınız oluyorsa,
 • Cinsel ilişki öncesi bel ağrısı veya kasık ağrısı gibi şikâyetleriniz varsa,
 • Amniyotik sıvının gelmesi söz konusuysa
 • Kokulu akıntılarınız veya vajinal kaşıntılarınız varsa normal bir hamilelik seyriniz olsa bile cinsel ilişki sizin için sakıncalı olacaktır.

Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı konusunda söylenecek birkaç şey daha var. Tek bebek bekliyorsanız bir ay, ikiz veya daha çok bebek bekliyorsanız üç ay öncesi cinsel ilişkiden uzak durmanız uygun olabilir.  Sperm içinde bulunan bir hormonun rahim ağzının erken açılmasını tetiklediğinden hamileliğin son döneminde cinsel ilişki pek tavsiye edilmiyor.

 

Son olarak Gebelik Testi Sabah Mı Yapılmalı? isimli konumuzda, gebelik testi hakkında bilgi verdik ve sabah mı yapılmalı, sorusuna cevap verdik.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.