İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Ne Yapılmalı?

içine boşaldıktan sonra hamile kalmamak için ne yapılmalı

İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Ne Yapılmalı?

Birçok çift tarafından sorulan “ilişkiden sonra hamile kalmamak için ne yapılmalı” sorusuna cevap vereceğiz.  Öncelikli olarak sizlere temel bir bilgi verelim. Özellikle yeni evli çiftlerin çok fazla sorduğu bu sorunun cevabını bilimsel örneklerle vermeye çalışacağız. Eğer ilişki henüz yeni gerçekleşmişse fazla endişe etmeden önerilerimizi dinlemenizde fayda var. Hemen, ilişkiden sonra hamile kalmamak için ne yapılmalı, sorusunun cevabını verelim.

Bildiğimiz üzere hamilelik döllenme sonrası gerçekleşir. “İçine boşaldıktan sonra hamile kalmamak için ne yapmalı” sorusunun asıl cevabı aslında burada! Spermler, yumurta ile birleşerek döllenmeye yol açar ve hamilelik gerçekleşir. Bir bayanın hamile kalmasını sağlayacak olan şey, spermlerin rahme ulaşıp yumurta ile birleşmesi olacaktır. Bunu engellemek her zaman için şarttır. Bu konuda sırasıyla sizlere önerilerde bulunacağız.

Hamilelik Nasıl Önlenir?

Eğer spermler vajinanın ön kısmında bulunuyorsa acilen temizlenmelidir ve fazla endişe edilmemelidir. Eğer ki spermler rahim bölgesine yakın bir yerde bırakılmışsa bu konuda sizin fiziksel olarak yapabileceğiniz bir müdahale bulunmamaktadır. Eğer uzunca bir zaman geçmemişse bir doğum kontrol uzmanına görünebilirsiniz.Bu evreden sonra etkili olabilecek tek şey doğum kontrol hapına benzerliği olan ertesi gün hapı olacaktır. Ertesi gün hapı normal şartlarda ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde alınmalıdır. İlişkiye girildikten sonraki süreçte ne kadar erken alınırsa o kadar etkisi fazla olacaktır. Bu hapın genel olarak işlevi, yumurtaların rahme tutunmasını engellemektir. Yumurtalar rahme tutunamadığından dolayı döllenme olasılığı azalır. Bu hapın %100 olarak işlev sağlayacağını söyleyemeyiz fakat etkisi büyüktür ve gebelik talep edilmiyorsa korunmasız ilişkiden sonra hemen alınmalıdır. Korunmasız ilişkiye girmişseniz ve spermler dişi organın herhangi bir yerine bulaşmışsa, ( her neresi olursa olsun ) gebeliğin oluşmaması için bu hapın kullanılması önerilmektedir. Tekrar uyarılmalıdır ki, her ne kadar çabuk bu hap alınırsa, gebeliğin engellenmesi de o kadar azalır. Bundan dolayı erken almanızda çok fayda olacaktır.

Ertesi gün hapını kullanmak için doktor kontrolünden geçmenizde fayda var. Bazı haplar hormonal bozukluklara neden olduğundan doktor onayı olduğu zaman kullanım tavsiye edilir. Bu konuda kendi başınıza alacağınız ilaçların sorumluluğunun sizde olduğunu sakın unutmayın. Hangi ilaç olursa olsun, bu ilaçları doktora danışarak almanızda fayda olacaktır.

Sizlere “İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Ne Yapılmalı?” isimli konumuz hakkında bilgi verdik.

Son olarak “Gripten korunma yolları nelerdir? isimli yazımızda gripten korunma yolları hakkında bilgi verdik.

admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.