İnsüline Bağımlı Olmayan Diyabet Nedir?

İnsüline Bağımlı Olmayan Diyabet Nedir

İnsüline Bağımlı Olmayan Diyabet Nedir?

İnsüline bağımlı olmayan diyabet tıp dilinde Tip 2 Diyabet olarak adlandırılır. Hasta profili açısından genellikle orta yaşlı, obez veya hamilelerde görülen bu hastalık insülin eksikliğinden daha çok hücrelerde bulunan insülin reseptörlerinin direncinin artması ile glikoz döngüsünün bozulmasıdır.

İnsüline bağımlı olmayan diyabet hastalarında pankreas insülin üretmeye devam ettiği için hastalar uzun süre daha insülin ihtiyacı duymadan yaşayabilirler. Ancak üretilen bu insülin ya yeteri miktarda olmaz ya da hücre içinde etkili bir şekilde kullanılamaz. Bu durum da insanda kan şekerinin düşmesi ile sonuçlanır. Genellikle 40 yaşın üstünde kendini gösteren bu hastalık yıllar boyunca herhangi bir klinik belirti vermeyebilir.

Tip 2 diyabet hastalarında tedavisinin ilk basamağı yaşam standartlarını düzenlenmektir. Tip 2 diyabet teşhisi konulan hasta, beslenmesine dikkat etmeli ve hayatını düzenli egzersizlerle yön vermesi gerekmektedir. Yaşam tarzının değişmesi ile kan şekeri kontrol altına alınamıyor ise oral yolla alınan kan şekeri düşürücü ilaçlar tedavi planına mutlaka dahil edilmelidir. İleri düzey Tip 2 diyabet hastalarında ise insülin tedavisi gerekebilir. Hastaya kişiye göre farklılık gösteren uygun dozlarda insülin tedavisine başlanır.

Tip 2 diyabetlerinin düzenli bir şekilde kan şekerini ölçmesi hayati önem taşımaktadır. Daha önce aile hikayesinde diyabet hastalığı olan, 4 kg’dan fazla doğum yapan, stresli veya obez kişiler daha fazla risk altındadır.

Tip 2 Diyabet Belirtileri

İnsüline bağımlı olmayan diyabeti olan kişilerde birçok belirti zaman içinde kendini göstermektedir.

  • Açlık hissi
  • Sürekli enfeksiyon gelişimi
  • Ellerde ve ayaklarda uyuşukluk
  • Çok su içme isteği
  • Ağız kuruluğu
  • Sık idrara çıkma
  • Cilt yaralarının geç iyileşmesi ve ciltte kırışıklık gibi belirtileri mevcuttur.

 

Son olarak “Gestasyonel Diyabet Diyeti” isimli konumuzda gestasyonel diyabet diyeti hakkında bilgi verdik.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.