Kantaron Yağının Faydaları ve Kullanımı

kantaron yağının faydaları ve kullanımı

Kantaron Yağının Faydaları ve Kullanımı

Bu yazıda sizlere birçok alanda sunduğu yararlarla kullanılan kantaron yağının faydaları ve kullanımı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Aktarlardan kantaron çiçeği ve kantaron yağı olarak temin edilebilen bir bitki türü kantaron, ülkemizde oldukça sık yetişen türler arasında yer alır.

Kantaron Yağının Başlıca Faydaları

Kimyasal ilaç yerine doğal kürleri tercih eden kimseler için son derece kıymetli bir bitki olan kantaron, hem insan vücudunu iyileştirici etkilere sahip hem de gerektiğinde cilt bakımında kullanılan bir madde olarak dikkat çeker. Kantaron yağı içerdiği antioksidan maddeler sayesinde hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.  Ayrıca antiseptik maddeler bakımından oldukça zengin oluşundan dolayı yaraların enfeksiyon kapmasını önleyici özelliğe sahiptir. Yanık tedavisinde etkin çözüm sağlayan kantaron yağı aynı zamanda güneş ışınlarından korunmak için de kullanılır. Baş ağrısı ve migren sorunu çeken kimseler kantaron yağını başlarına masaj yaparak veya kantaron çayı içerek bu sorundan kurtulabilir.

Kantaron Yağı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şeyin fazlası bünyeye zararlı olacağı için kantaron yağı her ne kadar birçok farklı alanda tedavi edici etkiye sahip bir bitki olsa da; bu yağı dikkatli kullanmak önemlidir. Hemoroit tedavisi yanı sıra özellikler bebeklerde pişik tedavisinde de kullanılan kantaron yağının faydaları ve kullanımı hakkında bilgi edinmek herhangi komplikasyonla karşılaşmamak adına önem arz eder.

Kantaron yağının faydaları ve kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta özellikle hamilelik evresinde, bu yağı doktor kontrolünde kullanmaktır.

 

Son olarak Keçiboynuzunun Faydaları ve Zararları isimli yazımızda, keçiboynuzunun faydaları hakkında bilgi vermiştik.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.