Keçiboynuzunun Faydaları ve Zararları

keçiboynuzunun faydaları ve zararları

Keçiboynuzunun Faydaları ve Zararları

Her ne kadar keçiboynuzunun faydaları ve zararları bulunsa da, bu durum, karbonhidrat, yağlar, sodyum yanı sıra A ve C vitaminleri açısından son derece zengin bir bitki olduğu gerçeğini değiştirmez. Özellikle Akdeniz ikliminde yetişen ve baklagiller familyasına ait bir bitki türü olan keçiboynuzu ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilir.

Keçiboynuzunun Faydaları

Kıbrıs adasında sıklıkla yetiştirilen keçiboynuzunun faydaları ve zararları düşünüldüğünde artıları eksilerine baskın çıkar.Bilhassa kış aylarında şifa veren farklı bitki türleriyle tüketilen keçiboynuzunun özellikle astım ve bronşit gibi hastalıkları tedavi etmede yetkin olduğu düşünülür. Bunun yanında lif bakımından oldukça zengin bir bitki olmasından ötürü keçiboynuzu kolesterole iyi gelir. Lif bakımından zengin bir bitki olduğu için ve içinde bulunan Beta-karoten maddesi sayesinde keçiboynuzu mide sağlığını korumada gıda takviyesi olarak kullanılır. Bu bitkinin en önemli faydaları arasında vücudu akciğer kanserine karşı koruması gösterilir. İçeriğinde yer alan antioksidan maddeler keçiboynuzunun akciğer kanseri riskini azaltmasını sağlar. Solunum yollarında ortaya çıkan astım ve bronşit gibi enfeksiyonlara iyi gelen keçiboynuzu bilhassa astım hastaları tarafından nöbetlerin daha hafif geçirilmesi için tüketilir. İçerisinde bolca şeker bulunan bu bitki adeta bir enerji deposu olma özelliğini taşır. Aynı zamanda cinsel gücü arttırdığı düşünülen keçiboynuzunun faydaları olduğu kadar zararları da bulunur.

Keçiboynuzunun Zararları

Keçiboynuzu içeriğinde bolca şeker barındırdığı için bilhassa diyabet hastaları tarafından bolca tüketilmemelidir.

Keçiboynuzunun faydaları ve zararları düşünüldüğünde her besin gibi fazla ve bilinçsizce tüketilmesi bazı sorunlara yol açar. Bunlar arasında mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi sayılabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.