Kükürtlü Suyun Faydaları Nelerdir?

kükürtlü suyun faydaları

Kükürtlü Suyun Faydaları

Halkın büyük kesimi kükürtlü suyun faydaları konusunda oldukça bilgisiz olsa da ülkemiz yeraltı su kaynakları bakımından oldukça zengin ve birçok bölgesinde kükürtlü su kaynakları bulunuyor. Bu sebeple sizleri bu konu hakkında bilgilendirmek için bir yazı yazmaya karar verdik.

Kükürtlü Su Kaplıcaları Nerede?

Kükürtlü su kaynakları bakımından ülkemiz oldukça zengindir. Bunun en açık kanıtı kaplıca turizminin ülkemizde son derece yaygın olması olarak gösterilebilir. Kükürtlü suyun faydaları o kadar çoktur ki; başta deri hastalıkları olmak üzere birçok konuda faydalıdır. Göz rahatsızlıkları, romatizma hastalıkları ve solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde bu tarz suların bulunduğu kaplıca tedavilerinden yararlanılır.

Bunun yanında kimi kadın hastalıklarında da tedavi edici sonuçlar elde edilmesini sağlayan kükürtlü su kaynakları Adana, İzmir, Aydın, Kırşehir, Eskişehir, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Muğla, Isparta ve Sivas illerinde bulunur. Sivas Alaman Çermiği, Muğla Kokargirme Ilıcası, yine aynı ilde yer alan Velibey Ilıcaları, Kırşehir’deki Avcı İçmesi, Çankırı Hışıldayık İçmesi, Bursa Kükürtlü Kaplıcası, Aydın Sazlık Köyü Kükürtlü Kaplıcası ve Adana Tahtalıköy Kükürtlü Kaynağı ülkemizdeki başlıca kükürtlü su kaplıcaları olarak bilinir.

Kükürtlü Su Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Neler?

Özellikle kadın hastalıkları ve gebelik problemlerinin çözümünde uygulanan kükürtlü su kürü mutlaka alanında uzman bir doktor tavsiyesiyle gerçekleşmelidir. Bunun yanında ülkemizde kaplıca turizminden en yüksek verimliliği almak için 15 eylül-15 mayıs tarihlerinde kaplıca ve içmeler ziyaret edilmelidir. Kükürtlü suyun faydaları düşünüldüğünde, tedaviden en iyi sonucu almak için bir kaplıca ziyareti boyunca en az 21 kez kaplıca suyunda banyo yapmanız önerilir.

Son olarak Pancar Turşusu Faydaları isimli konumuzda pancar turşusunun faydaları hakkında bilgi verdik.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.