Nargilenin Faydaları ve Zararları

Nargilenin faydaları ve zararları

Nargilenin Faydaları ve Zararları

Bir tütün ürünü olan nargilenin faydaları ve zararları değerlendirildiğinde olumsuz yönleri olumlu yönlerine oranla baskın çıkar. Ülkemizde özellikle son yıllarda bilhassa gençler arasında tüketimi hızla artan bu ürünü içerisinde vücut sağlığını olumsuz yönde etkileyen birçok madde bulundurur. Ek olarak, hem de tütün mamulü olduğundan ötürü son derece zararlıdır.

Nargilenin Başlıca Zararları

Yapılan bilimsel araştırmalara göre nargilenin zararları sigaraya oranla daha fazladır. İçerisinde yer alan ve özellikle solunum yollarına büyük zarar veren kobalt bulunur. Bunun dışında kurşun ve nikel gibi maddeler nargilede sigaraya oranla daha fazla miktarda bulunur.

Solunum yolu hastalıkları dışında tıpkı sigara içen kimselerde görüldüğü üzere nargile içmek kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler ve kalp riskinin görülme oranını yükseltir.

Servis Şekli Bile Zararlıdır!

Nargilenin faydaları ve zararları hakkında konuşurken bu ürünün sıcak kalması için kömürle birlikte servis edildiği düşünüldüğünde servis şekli bile sağlığınızı olumsuz etkiler. Günümüzde nargile içmenin gençler arasında oldukça yaygın hale gelmesinden ötürü Sağlık Bakanlığı tarafından televizyonlarda nargilenin zararlarını vurgulayan kamu spotları oynatılmaktadır.

Tüm bunlardan bağımsız olarak kültürümüzde önemli bir yeri olan nargilenin faydaları ve zararları konusundan bahsederken nargile içmenin sosyalleşmek için insanlara önemli bir araç sunduğunu yadsıyamayız. Bunun yanında sigarada bol miktarda bulunan ve bağımlılık yaratan nikotin nargilede yer almaz. İnsanların keyifli vakit geçirmek için nargile içtiği ve böylece hayatın stresinden uzaklaştıkları bilinmektedir. Fakat bu nargilenin insan sağlığına yararlı olduğunu ortaya koymaz ve birçok tütün ürünü gibi nargile de insan sağlığına zararlıdır.

Son olarak Sülüğün Faydaları ve Zararları isimli yazımızda, sülüğün faydaları ve zararları hakkında bilgi vermiştik.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.