Şeker Hastalığı Genetik Mi?

şeker hastalığı genetik mi

Şeker Hastalığı Genetik Mi?

Bugün şeker hastalığı genetik mi sorusuna bilimsel verilerin ışığında cevap vermeye çalışacağız. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, gelişmekte olan ülkeler kategorisinde değerlendirilen Türkiye’de, nüfusun %6 ile %8’inde görülmektedir. Aslına bakılacak olursa, şeker hastalığı aşırı şeker üretiminden dolayı oluşan bir hastalık değildir. karaciğer enzimleri tarafından üretilen insülin hormonunun vücutta azalmasından dolayı ortaya çıkan bu hastalık, beslenme alışkanlığı, metabolizma yapısı ve genetik faktörlere bağlı olarak oluşur.

Şeker Hastalığı Nüfus İçinde Neden Gittikçe Artan Oranda Görülür?

Yaş ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın nüfusun her kesiminde görülen şeker hastalığı, özellikle modern zamanlarda insanların yeme ve içme alışkanlıklarının değişmesiyle beraber sıklıkla ortaya çıkmaya başlamıştır. Örnek vermek gerekirse; Amerika gibi gelişmiş ülkelerde bu hastalığın görülme sıklığı nüfusun %12’sine kadar ulaşmıştır. Bunun başlıca sebebi gelişmiş ülkelerde insanların daha çok endüstriyel gıdaları tüketmesi olarak gösterilebilir. 20 yüzyılın başında etkilerini göstermeye başlayan endüstriyel devrim sonrası süreçte hastalığın görülme oranının dünya genelinde yükselişe geçtiği bilinen bir gerçektir. Her ne kadar beslenme alışkanlığında yaşanan bu değişim hastalığın artışındaki tek sebep olmasa da; şeker hastalığının giderek artan oranda görülmesinin bir diğer nedeni genetik faktörlerdir. Bu anlamda hastalık üzerine yapılan bilimsel araştırmalar “şeker hastalığı genetik mi” sorusuna büyük oranda evet yanıtı vermektedir.

Şeker Hastalığından Nasıl Korunmalı?

Genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları ve metabolizmada oluşan karaciğer rahatsızlıkları şeker hastalığının başlıca sebepleridir. Hastalıktan korunmak için öncelikle beslenme alışkanlarını düzenlemek ve mümkün olduğunca doğal besinler tüketmek gerekir. Bunun yanında şeker hastalığına genetik yatkınlığı olan kimseler fazla kilo aldıracak gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır. Şeker hastalığı genetik mi sorusuna bilimsel anlamda evet yanıtı verilse de bu faktörün hastalığın tek nedeni olmadığı unutulmamalıdır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.