Sülüğün Faydaları ve Zararları

Sülüğün faydaları ve zararları

Sülüğün Faydaları ve Zararları

Sağlık alanında birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve bir tür solucan türü olan sülüğün faydaları ve zararları düşünüldüğünde bugüne kadar bilinen olumsuz bir tedavi vakası olmamıştır. Fakat yine de sülük tedavisi uygularken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

Dünya üzerinde binden fazla çeşidi bulunan sülük solucan benzeri bir hayvan türüdür. Sülüğün tedavi edici yöntemlerde kullanılan sadece 15 çeşidi bulunur.

Sülüğün Başlıca Faydaları

Eski çağlardan bu yana tıp alanında kullanılan sülük tedavisi vücuttaki kan dolaşımını dengeleyerek diyabet tedavisinde iyi sonuçlar verir. Diyabet hastalarının bir bölümü hastalık damar yapısında deformasyona yol açtığı için kan dolaşımı sıkıntısı yaşar. Diyabetin yol açtığı bu problemden dolayı uzuvlarını kaybeden birçok insan vardır. Sülük tedavisi vücudun kan dolaşımının dengelenmesinde uzun yıllardır kullanılan güvenilir bir yöntem olarak bilinir.

Cerrahi operasyonlardan sonra vücutta oluşan yaraların tedavisinde sülüğün iyileştirici etkisinden faydalanılır. Bunun yanında tedavi amaçlı kullanılan sülük türlerinin içinde bulunan kimi maddelerin kanser tedavisinde etkili olabileceği düşünülmektedir.

Sülüğün faydaları ve zararları arasında özellikle yaşlıların kemik erimesi ve hormonal bozukluklardan dolayı çektiği eklem ağrılarının tedavisini de saymak mümkündür. Sülük tedavisi kan dolaşımını arttırmayı sağladığı için saç dökülmesine karşı kullanılan bir yöntem olarak bilinir.

Sülüğün faydaları ve zararları arasında bir kıyas yapılırsa artılarının eksilerine oranla daha fazla olduğu görülür.

Son olarak Vazelinin Faydaları ve Zararları isimli yazımızda, vazelinin faydaları ve zararları hakkında bilgi vermiştik.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.