Vazelinin Faydaları ve Zararları

vazelinin faydaları ve zararları

Vazelinin Faydaları ve Zararları

Oldukça yoğun bir madde olan vazelinin faydaları ve zararları değerlendirdiğinde bugüne kadar vazelin kullanımından dolayı herhangi sağlık problemi yaşayan kimse olmamıştır.  Özellikle kadınların cildi nemlendirmek için kullandıkları vazelin doğal nemlendirici özelliği taşır. Cildi nemlendiren bu madde aynı zamanda evde üretilen cilt kremlerine katılır.

Vazelinin Başlıca Faydaları

Piyasada satılan birçok kozmetik ürününün içerisinde vazelin yer alır. Cilt bakımında kullanılan bir madde olan vazelin içerisinde yer alan mineral ve vitaminler sayesinde dudak bakımı, nasır tedavisi ve makyaj temizliğinde kullanılır. Vücuda sürüldüğünde cildi yumuşatan vazelin bu sayede sertleşen deri tabaklarının tedavisinde yararlı olur. Doğal nemlendirici olduğu için kuruyan ve yıpranmış deriyi onarıcı etkiye sahip bu krem özellikle sağlıklı kaşlar ve kirpiklere sahip olmanızı sağlar. Narin bebek sadece kozmetik sektöründe kullanılmayan vazelin aynı zamanda zarar gören ayakkabı derilerini onarmak için ve ahşap tamirinde fayda sağlar.

Vazelinin faydaları ve zararları hakkında bahsedilmesi gereken önemli bir nokta ise; bu kremi vücudun belli bölgelerinde kullanmamak olacaktır. Özellikle kıl yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde vazelin kullanmak ciltte tahrişe sebep olur. Aynı şekilde saçlara vazelini sek olarak sürmek saç sağlığını olumsuz etkiler. Bunun yanında vazelinin faydaları ve zararları kullanım miktarına göre değişiklik gösterebilir. Sık sık cilde vazelin sürmek meme kanseri riskini arttırırken, bol miktarda vazelin bebeklerde cildin tahriş olmasına yol açabilir.

Son olarak Vazelinin Yüze Faydaları Nelerdir? isimli konumuzda vazelinin yüze faydaları hakkında bilgi vermiştik.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.