Vazelinin Yüze Faydaları Nelerdir?

vazelinin yüze faydaları

Vazelinin Yüze Faydaları

İster tek başına cildi yumuşatmak ve derideki kırışıkları gidermek için kullanılsın ister başka karışımların içinde bulunarak yüze uygulansın vazelinin yüze faydaları çoktur.Ham petrolden üretilen yoğun kıvamlı bir mineral yağ türü olan vazelin özellikle kadınların kozmetik ürünleri içinde en çok tercih ettiği kremlerden biridir. Günümüzde cilt bakımında kullanılan birçok losyon ve kremin içeriğinde vazelin bulunur. Vazelinin kıvamı oldukça yoğun bir yağ olduğu için direkt cilde temas ettiği zaman cildin nemlenmesine olanak tanıyan gözenekleri tıkayabilir. Bu yüzden vazelin, benmari usulü kaynatılarak kullanılır. Benmari usulü kaynatma işleminde kullanacağınız miktardaki vazelin derin bir kaba konur. Bu kap içi su dolu daha derin bir tencerenin üzerinde ocakta kaynatılarak vazelinin kıvamı yumuşatılır.

Haftada 1-2 kez cilde vazelin sürmek,  bu yağın oldukça güçlü bir nemlendirici olduğu düşünüldüğünde cilde yarar sağlar. Vazelinin yüze faydaları arasında, yağ bakımından zengin bir krem olmasından dolayı, kaş çıkartma, kaşları gürleştirme gibi artıları saymak mümkündür.

Özellikle soğuk kış aylarında dudaklar kuru havadan dolayı çatlar. Vazelin, güçlü nemlendirici özelliğiyle dudak çatlamasına karşı iyi bir çözün sunar. Ayrıca makyajı çıkarmak için ideal bir ürün olan vazelin sayesinde, gözleri çekilen kalem, yanaklara sürülen allık ve fondöten gibi malzemelerin temizlenmesi için faydalanabilirsiniz.

Vazelinin yüze faydaları arasında sayılması gereken bir diğer husussa ciltte oluşan sivilce oluşuma başka bir takım doğal maddelerle birlikte kullanıldığında iyi gelmesidir. Sivilce tedavisinde kullanılan birçok çözüm içinde vazelin ile ardıç katranı karışımı da yer alır.

Son olarak İnsüline Bağımlı Olmayan Diyabet Nedir? isimli konumuzda, insüline bağlı olmayan diyabet hakkında bilgi verdik.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.