Zeytinin Faydaları ve Zararları

Zeytinin Faydaları ve Zararları

Zeytinin Faydaları ve Zararları

Kahvaltı kültürünün vazgeçilmezi zeytinin faydaları ve zararları düşünüldüğünde, bu meyve aşırıya kaçmadan tüketildiğinde sağlık anlamında herhangi sorun yaşamanıza sebep olmaz. Özellikle Akdeniz ikliminde yetişen zeytin ağaçlarının meyvesinden üretilen zeytin ülkemizde Ege başta olmak üzere, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir.

Zeytinin Başlıca Yararları Nedir?

Ülkemizde özellikle kahvaltılarda tüketilen zeytinin birçok faydası bulunur. Yapılan araştırmalar bu meyvenin kötü kolesterol ile mücadele etmekte etkin bir rol üstlendiğini kanıtlamıştır. İçeriğinde yer alan antioksidan maddeler bu meyvenin aynı zamanda kalp krizi riskini azalttığı ve damar yolu hastalıklarına iyi geldiğini göstermiştir. Zeytin, içinde bulunan bol miktarda hidrat sayesinde tam bir E vitamini deposudur. Sağlıklı bir cilde ve parlak saçlara sahip olmak için gereken E vitaminini içeren zeytin aynı zamanda sindirim sistemine de iyi gelir. Ayrıca demir bakımından oldukça zengin olan siyah zeytin kanda bulunan kırmızı hücreleri yeniler. Her gün belli miktarda zeytin tüketmek özellikle retina problemi yaşayan insanlar için gereklidir.

Zeytinin faydaları ve zararları düşünüldüğünde sadece aşırı miktarda tüketildiğinde midede ekşime yaratır. Bunun yanında zeytinin faydaları ve zararları bir kefeye konduğunda metabolizma için sunduğu yararlar oldukça çoktur.

Ayrıca zeytinden üretilen zeytinyağı, zeytin çekirdeği, zeytin ağacının yaprakları da birçok fayda içerir. Siz de özellikle kahvaltı etmekten hoşlanan biriyseniz, her gün belli miktarda zeytin tüketerek bünyenizi birçok hastalığa karşı koruyabilirsiniz.

Son olarak Gece Süt İçmenin Faydaları ve Zararları isimli konumuzda, gece süt içmenin faydaları ve zararları hakkında bilgi vermiştik.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
admin hakkında 66 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.